• Žiadne produkty v košíku.

Sľuby, ktoré si dávame

Zuzana Aichová

Dokážeš dodržať sľub? Podľa mňa sú najťažšie tie, ktoré dáme sami sebe. Máme pocit, že oklamať samých seba sa akosi nepočíta.

Nepodvádzaj sám seba

Určite to poznáš. Od nového roka prestanem fajčiť! Na jar začnem cvičiť aspoň 3x do týždňa! Alebo aj takéto: Už sa nebudem trápiť pre iných ľudí! Budem myslieť viac na seba a venovať sa tomu, čo ma napĺňa.

Podviesť samého seba je skutočne veľmi ľahké, pretože nemáme svedkov. Myslím si však, že sľub, ktorý dáme sami sebe je tým najvážnejším sľubom. Pretože nikto iný nám nedokáže dať ani vziať tak veľa, ako si vieme dať i vziať sami. Pracovať na dodržaní sľubov, ktoré si dáme, je zásadné pre našu sebalásku, sebavedomie aj rozvoj. Ak dokážeme vnímať sľub či predsavzatie, ktoré sme si dali na rovnako dôležitej úrovni, ako ten, ktorý dáme inej osobe, znamená to, že si ceníme sami seba aspoň tak isto ako iných ľudí.

Skromnosť vs. sebaúcta

Zdravá sebaláska nastane, keď budeme mať seba na tej najvyššej úrovni dôležitosti. Nie, nie jej to sebectvo. Je to východisko. Keď nám na nás záleží, dodržiavame svoje zásady, a sľuby nielen voči sebe, ale aj iným. Byť zásadový len voči iným a na seba kašľať nesvedčí o skromnosti, narúša to našu dôveryhodnosť a ľudia nás nerešpektujú. Len keď si sami seba dostatočne vážime, vzbudzujeme prirodzene úctu aj u druhých.

Predstavme si napríklad alkoholika, nemusí to byť bezdomovec, z ktorého tiahne. Proste niekto, kto sa často opúšťa a každú chvíľu podlieha sebaľútosti v alkohole. Stále hovorí o tom, že má ťažký deň, ťažké obdobie, že už prestane s pitím, že začne nový život, že už to bude iné, že že že… Hoci je to dobrý človek, ktorý druhým ochotne pomôže a dá sa naňho spoľahnúť, vždy sa snaží druhým ulahodiť, …nevážite si ho dostatočne, pretože s ním akoby súcitíte. Možno sa mu aj vlastne chcete vyhýbať, hoci máte nutkanie mu pomôcť. Človeka, s ktorým dlhodobo súcitíme z dôvodu, že si neváži sám seba si ani my nevážime. Takže, ak budeme sami pre seba dosť dôležitý a bude nám na nás záležať, nielenže sa nám bude ľahšie a veselšie dýchať, ale pozitívne to ovplyvní aj reakcie okolia na našu osobu, budú nás rešpektovať a uznávať.

Osobný rozvoj

Na posilnenie sebadôvery môžete využiť cvičenia, ktoré sú súčasťou kurzu „Návod na použitie seba samého“, ktorej autorkou je renomovaná koučka Janette Šimková. Základné informácie o kurze nájdete tu.

Kurzy osobného rozvoja MojaKalokagatia boli vyvinuté pre posilnenie vzťahu so sebou samým, na povzbudenie sebalásky a sebavedomia. Pomôžu Ti znovu objaviť Tvoje vlastné hodnoty a priority a vďaka tomu si uvedomíš, čo je pre Teba skutočne dôležité, po čom túžiš a čo chceš dosiahnuť. Sú určené všetkým, ktorí potrebujú povzbudiť na ceste za svojim šťastnejším Ja.

Naše kurzy nájdeš tu: https://mojakalokagatia.sk/nase-kurzy/

Ak Ťa táto inšpirácia zaujala, mohla by sa Ti páčiť aj táto: https://mojakalokagatia.sk/prilezitosti/

 

Zdieľajte :-)