• Žiadne produkty v košíku.

Túžby

Zuzana Aichová
Aké sú Tvoje túžby? Sú odvážne, alebo skromné? Hovoríš druhým o svojich túžbach, alebo sa za ne hanbíš?

Darí sa Ti napĺňať svoje túžby? 

Máš pocit, že na niektoré túžby nie je vhodný čas, ba dokonca už neskoro?

Aj Ty si hovoríš: „Keby som bola mladšia…“alebo, „Čo už, premeškala som vhodný čas, už je neskoro na niečo také.“ Existuje nejaký faktický dôvod, prečo by malo byť niekedy „neskoro“ na túžby?

Túžby nie sú na smiech

Aj Tebe sa možno stalo, že Ti niekto v momente vzal vietor z plachiet, keď si sa mu zverila so svojou túžbou. Možno si zažila aj zosmiešnenie Tvojich túžob.

Samozrejme, že to má veľmi negatívny vplyv na vnímanie seba samého a nikam nás to neposúva, naopak, zabrzdí nás to. Nadobudneme pocit, že sme naivní a hlúpi, keď túžime po niečom, čo sa inému, koho si vážime, zdá nereálne. Preto je dôležité dobre si vybrať osobu, ktorej sa rozhodneme zdôveriť so svojimi túžbami. Od tej osoby môže totiž závisieť úspech napĺňania našej túžby.

Je dôležité, komu sa zdôveríme

Je dobré, ak nás ten človek pozná, aby mal pochopenie pre naše túžby, prial nám úspech a nebol k nám príliš kritický. Čo je však najdôležitejšie, mal by mať s niečím podobným vlastnú skúsenosť. Ak zažil na vlastnej koži, aké to je, nasledovať svoju túžbu a napĺňať ju, bude nám vedieť poradiť. Ak dokázal vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, bude nás vedieť podporiť aj usmerniť. Ten, kto to už skúsil, nás dokáže podporiť a nebude nás odrádzať zo strachu z nepoznaného.

Ten, ktorý nikdy nevyskúšal nič, čo sa vymyká logike a bál sa vykročiť v ústrety odvážnym túžbam nám v sekunde prestrihne krídla. A naša túžba spľasne ako rozpichnutý balón.

Ak si niečo také zažila a hovorila si si, že ten človek má zrejme pravdu, pretože je rozumný, má triezve názory a neulieta, bola to mylná domnienka. Jediné, čo nám takýto človek poradí je vykašľať sa na naše túžby, učupiť sa naspäť do ulity nečinnosti a zaradiť sa do zabehaných koľají.

Ktorá túžba je reálna?

Niekto má za život len zopár túžob a niekto ich má tisíce. Niektoré sú uletené, niektoré odvážne, niektoré nereálne – podľa čoho ich však kategorizujeme? Zväčša podľa skúseností zozbieraných z nášho okolia. Skúsme sa však riadiť viac našim vnútorným kompasom a menej brať ohľady na názory okolia. Pre niekoho je túžba mať 5 detí nereálna a pre iného absolútne štandardná. Túžba stať sa herečkou môže byť pre niekoho uletená a pre iného úplne prirodzená.

Venuj pozornosť svojim túžbam

Príliš často necháme naše túžby zhasnúť skôr, než im doprajeme čas dozrieť a poriadne sa nad nimi zamyslieť. Naše túžby sa rodia v nás a teda vypovedajú o našej osobnosti, o tom, čo nám chýba, čo by nám spravilo radosť a napĺňalo nás. Preto je prospešné, venovať im pozornosť a naučiť sa im načúvať. Naše túžby nám veľa našepkávajú o tom, akí sme a čoho máme málo.

Napríklad túžba zmeniť prácu môže signalizovať nespokojnosť s niečím iným v našom živote. Môže to súvisieť s nedostatkom voľnočasových aktivít, kreatívnej činnosti či športu. Preto je dobré venovať pozornosť našim túžbam a nezmietnuť ich zo stola skôr než sa im pokúsime porozumieť.

Ako s túžbami pracovať

Ak máš túžbu, ktorá sa Ti zdá ťažko naplniteľná či bláznivá, zdôver sa s ňou niekomu, kto čosi podobné už zrealizoval. Nemusí to byť Tvoj blízky človek. Ľudí koniec koncov spája najviac to, čo majú spoločné.

Túžbam a ich dôležitosti sa venuje aj 6. kapitola kurzu osobného rozvoja „Návod na použitie seba samého“, ktorej autorka, priekopníčka koučingu na Slovensku Janette Šimková dala názov: Zameranie, cieľ, vízia. – Kam sa chcete dostať.

Okrem praktického cvičenia na záver sa kapitola venuje tomu, prečo sa oplatí prijímať každé svoje želanie a venovať mu pozornosť. A potom mu priradiť význam podľa Tvojho aktuálneho napredovania. Pozor však na jednu vec: Nie je cieľ ako cieľ. Budeš mať dočinenia s cieľmi ambícií a cieľmi zmyslu. Pyramída logických úrovní Ti ich pomôže rozoznať a potriediť, aby si mala svoje túžby na správnych miestach.

Objednaj si celý kurz tu. „Návod na použitie seba samého“

Základné informácie o kurze nájdete tu.

 

Kurzy osobného rozvoja MojaKalokagatia boli vyvinuté pre posilnenie vzťahu so sebou samým, na povzbudenie sebalásky a sebavedomia. Pomôžu Ti znovu objaviť Tvoje vlastné hodnoty a priority a vďaka tomu si uvedomíš, čo je pre Teba skutočne dôležité, po čom túžiš a čo chceš dosiahnuť. Sú určené všetkým, ktorí potrebujú povzbudiť na ceste za svojim šťastnejším Ja.

Ak Ťa táto inšpirácia zaujala, mohla by sa Ti páčiť aj táto: Príležitosti 

 

Zdieľajte :-)