• Žiadne produkty v košíku.

Rozhodni sa pre šťastie

Zuzana Aichová

Nikdy nie je neskoro na šťastie ani čokoľvek, čo je pre teba nové. Môžeš začať trénovať na triatlon v 50tke a úspešne sa ho zúčastniť. Zaľúbiť sa v 50tke, užívať si to a pritom sa necítiť, že si tých prvých 50 rokov premrhala čakaním na lásku svojho života. Môžeš sa stať úplne novým človekom, keď budeš robiť to, po čom túžiš. Hoci si si o sebe myslel/-la, že si nejaký/-á, že potrebuješ celý život žiť v zabehaných koľajach alebo podľa nejakých pravidiel, môže sa to úplne zmeniť aj po aj po 50tke aj po 70tke. Totiž, to nezáleží od veku. Nespôsobí to ani žiaden zázrak, či zázračná osoba. Záleží to len na tebe, o tom, pre čo sa rozhodneš.

Mať šťastie na šťastie – príbeh Ginger

Príbeh ženy, ktorú osobne poznám je pre mňa veľmi inšpiratívny, preto sa chcem oňho s tebou podeliť. Keď mala Ginger necelých 18 rokov, stretla muža, ktorému pred časom umrela manželka. On ostal sám s malým, niekoľko mesačným dieťaťom. Ginger sa zaľúbila do otca aj do jeho bábätka. Bolo to pred vyše 70 rokmi v konzervatívnom USA. V tej dobe to spoločnosť považovala za výrazné vybočenie z normy. Zámožná rodina, z ktorej Ginger pochádzala pre ňu rozhodne plánovala iný štart do manželského a rodinného života. Ginger však nasledovala svoje srdce. V krátkej dobe sa za tohto muža vydala. Napriek mladému veku sa obetavo a s láskou starala o malé dievčatko, ktoré si žiaľ svoju biologickú matku nemohlo pamätať inak, ako z rodinných fotografií. Tie boli vždy súčasťou ich domu a Ginger ich s úctou opatrovala.

Neskôr mali spolu ďalšie dve deti. Všetky tri deti vyrastali v láskyplnom a inšpiratívnom domove. Podľa mojich pozorovaní si bola najstaršia dcéra so svojou adoptívnou mamou záhadne najpodobnejšia. Zo všetkých detí mala s Ginger najbližší vzťah. Ginger prežila so svojim manželom dlhý a naplnený život. O tom niet najmenších pochýb. V čase, keď som ich spoznala, tvorili starší manželský pár na pohľadanie. Často sa držali za ruky. Žmurkali na seba, správali sa k sebe s nevídanou úctou a navyše si vedeli spolu vychutnávať život so všetkým, čo so sebou prinášal. V dobrom i v zlom. Deťom vštepili svojim vzorom veľa pozitívnej výbavy do života.

Ani ťažko zaslúžené šťastie netrvá večne

Keď som sa dozvedela o smrti jej manžela (mal čosi vyše 80) pomyslela som si, aké mal šťastie, že stretol práve ju – takú činorodú, pragmatickú a zároveň veselú a citlivú ženu. Pri jeho dobrote mohol ľahko skončiť aj s iným typom ženy a príbeh tejto rodiny by vyzeral celkom inak. Napriek jej veselosti a životaschopnosti mi bolo Ginger veľmi ľúto. Vedela som, ako svojho muža oddane milovala a stála pri ňom celý život aj napriek mnohým neprajným okolnostiam počas ich života.

Na šťastie a lásku nikdy nie je neskoro

Pár rokov po smrti jej manžela sa Ginger prekvapivo zaľúbila. Do vdovca. Vraj sa správa ako teenagerka, hlásila mi jej najmladšia dcéra. Na svoje 85. narodeniny si naplánovala výlet do Viedne, Budapešti, Bratislavy a Prahy spolu so svojim novým partnerom, o niečo starším od nej. Vidieť tých dvoch bolo neopísateľne osviežujúce a inšpiratívne. Išla z nich veľmi podobná energia ako keď som ju vídala s jej zosnulým manželom. Teraz som hľadela na muža a ženu, ktorým síce ťahalo na 90, ale vtipkovali a doberali sa ako mladí zaľúbenci. Teraz má Ginger 91 a ďalej si šťastne nažíva so svojim partnerom. Puritánske a snobské okolie si nedá pokoj a ich spolunažívanie považuje za nevhodné a spoločensky ich odsudzuje. Dokonca sa im obom vo viacerých kruhoch uzavreli dvere. Nedajú si však odobrať vietor z plachiet a kašlú na spoločenské konvencie. Užívajú si spoločne šťastie.

Veriť na šťastie sa vypláca

Povieš si, že ten príbeh je ojedinelý a Ginger mala proste dvakrát výnimočné šťastie. Ja som presvedčená, že to šťastie vytvorila ona sama. Svojim pričinením, svojou činorodosťou, pragmatickosťou, empatiou a predovšetkým svojou nevyčerpateľnou vierou v šťastie. Tým, ako uvažovala a uvažuje. Keď sme sa naposledy videli, mala 87 rokov, povedala mi: „Musíte ma prísť navštíviť do Washingtonu, ale lepšie to bude, keď bude Tvoja dcérka väčšia, aby si to poriadne vychutnala, je tam toho toľko na pozeranie a spoznávanie. Budem sa na vás tešiť!“ Neviem, kedy sa nám to podarí zrealizovať. Jedno je však isté. Ginger sa nenechá v ceste za radosťou a šťastím ničím zneistiť. Keď Ginger posledný krát vydýchne a dúfam, že to bude až o veľa veľa rokov, bude sa usmievať a jej srdce bude spokojné a naplnené šťastím.

 

Ak Ťa táto inšpirácia zaujala, mohla by sa Ti páčiť aj táto: Ako napĺňať svoje túžby

 

Zdieľajte :-)