• Žiadne produkty v košíku.

Duševné hradby

Zuzana Aichová

Keď nás urážajú, kritizujú, spochybňujú či podceňujú, máme prirodzenú tendenciu nazerať na seba ako na nedostatočne dobrých. Vypovedá to o slabej sebaistote a sebaúcte. Sebaláska je prvým tajným kľúčom k šťastiu.

Autority a sebadôvera

Od detstva sa učíme vzhliadať k autoritám a vzorom. Ak nás autority podporujú a chvália, pomáhajú nám nielen v detstve posilňovať sebadôveru a sebaúctu. Ak nás naopak spochybňujú,  či urážajú, má to negatívny vplyv na naše sebavedomie. Hoci sme dospelí a všeličo sme preskákali, nekonštruktívna kritika nás často dokáže rozladiť až začneme pochybovať sami o sebe. Ak pravidelne počúvame kritiku a prichádza od niekoho, koho považujeme za autoritu, naše sebavedomie tým veľmi trpí. Nepomôže ani, keď sa s tým človekom prestaneme stýkať, pretože sa do nás jeho kritika vpísala.

Prečo je to možné, prečo to dopustíme, hoci si povieme, kašli na to. Nedokážeme to pustiť z hlavy a tak nechtiac umocňujeme negatívne nazeranie na samých seba. Príčina je v slabej sebaláske. Sebaláska nie je narcizmus. Je dôležité rozlišovať medzi namyslenosťou a aroganciou a zdravou sebaúctou. Tou nielen nastavujeme hranice iným, no zároveň posilňujeme svoje duševné hradby. Ak sa máme dostatočne radi, naše hradby sú pevné a druhí to vycítia. Nedovolíme im prekročiť ich, menej si k nám dovolia a súčasne rastie i naša sebadôvera.

 

Kritika a duševné opevnenie

Ak vás rozhodí kritická poznámka od človeka, ktorý vám nie je ani veľmi blízky, neznamená to, že má pravdu. Zbytočne sa zaoberáte tým, prečo to vyslovil a snažíte sa obhájiť pred ním či pred samým sebou. Je to signálom o vašej oslabenej sebaláske. Vďaka dostatočne silnej sebaláske dokážete netaktné poznámky hádzať za hlavu bez seba menšej námahy. Všimnite si, že sebavedomým ľuďom si netrúfnete len tak hocičo povedať. Je to preto, že vnímate ich silné duševné opevnenie.

 

Vaše okolie vníma, že vás kritikou rozladia a oslabia, podvedome ich tým vpúšťate za svoje duševné hradby. Nezaberie ani to, že sa urazíte, alebo odvrknete, pretože to nie je prejavom duševnej sily, naopak prejavujete tým vašu zraniteľnosť. Najúčinnejší spôsob, ako sa obrniť voči neprajnému (hoci veľakrát nie zámerne mienenému) vplyvu okolia je posilniť vašu sebalásku. Kurzy osobného rozvoja Moja kalokagatia sme vytvorili pre vás, ktorí máte potrebu povzbudiť svoju sebadôveru a posilniť sebaúctu a sebalásku.

 

Vyberte si svoj kurz

Kurz „Návod na použitie seba samého“ je zameraný na sebaspoznávanie a odhaľovanie vlastných zdrojov, ktoré nevyužívate. Tým, že sa vďaka kurzu lepšie spoznáte, posilníte sebalásku a naberiete odvahu uskutočňovať veci, po ktorých túžite a napĺňajú vás pocitom šťastia. Pri prechádzaní kurzom máte pocit, akoby ste sa rozprávali so životným koučom, s niekým, kto vás povzbudzuje a pomáha vám objaviť v sebe to najlepšie čo sa vo vás skrýva. Kurz „Zázračná ľahkosť bytia“ vás pomocou najmodernejších prístupov v psychoterapii naučí spracovávať negatívne emócie a vďaka naučeným dovednostiam sa vám bude dariť výrazne znížiť stres vo vašom živote. Osvojíte si techniky, ktoré môžete postupne skúšať a zavádzať do každodennej rutiny. Kurz vyžaduje viac sústredenia a je pre náročnejších. Viac o našich kurzoch.

 

Zdieľajte :-)