• Žiadne produkty v košíku.

Sila ukrytá v otázkach

Zuzana Aichová

Otázky, ktoré si kladieme, významne vplývajú na naše uvažovanie. Otázky majú až neuveriteľne veľkú silu a dokážu nám zmeniť život. Väčšina odpovedí, ktoré nachádzame sa nedostavia vtedy, keď problém rozoberáme do posledného detailu, ale vtedy, keď sa začneme pýtať správne otázky. Rozhodujúci je totiž spôsob, ako ich formulujeme. Albert Einstein aj Elon Musk sa zhodujú v tom, že najťažšie nebolo nájsť riešenie, ale správnu otázku, ktorá ich k riešeniu priviedla.

Čo dokážu otázky

Otázky, ktoré sa pýtame sami seba ovplyvňujú spôsob, ako vnímame život, ako vidíme svet a interpretujeme veci okolo nás. Čo je najdôležitejšie, otázky majú vplyv aj na to, aké možnosti v našom živote pripúšťame.

Otázky, ktoré si kladieme nám môžu dodávať odvahu, povzbudzovať nás, tiež nás však môžu odradiť a zneistiť. Náš mozog totiž vníma otázky ako príkazy. Tým, že sa opýtame otázku, spúšťame v mozgu sériu akcií, až kým na ňu nenájde odpoveď. Mozog podvedome usilovne pracuje v hľadaní odpovede, hoci si to neuvedomujeme. Položením otázky aktivujeme naše podvedomie. Jednoduchým príkladom je banalita, keď si nevieme spomenúť na meno nejakého človeka, alebo názov filmu. Hoci sa venujeme inej činnosti a aktívne uvažujeme o čomsi inom, odrazu príde z čista-jasna odpoveď. To preto, že mozog dostal príkaz a zapodieval sa danou otázkou po celý čas, hoci sme si to neuvedomovali.

Pýtajte sa správne otázky

Preto je veľmi dôležité pýtať sa správne formulované otázky. Aby sme nášmu mozgu dali ten správny impluz – príkaz. Otázkami adresovanými samým sebe dokážeme objasniť mnoho vecí v našom živote a ovplyvniť spôsob, akým uvažujeme o súvislostiach. Vďaka správne položeným otázkam dokážeme nájsť riešenia, ktoré si prajeme a ktoré sú pre nás dobré.

Pýtate sa: Čo ak?

Často si kladieme otázku typu: Čo keď sa mi to nepodarí? Čo ak to nedopadne dobre? Čo budem robiť, keď ma nevezmú do práce? Tú istú otázku môžeme formulovať aj pozitívne: Čo ak sa mi to podarí? Čo spravím, ak uspejem? Ako si zariadim život, keď získam novú prácu? Nášmu mozgu dávame impulz, tentokrát však príkazom je hľadať odpoveď – riešenie, ktoré súvisí s pozitívnym výsledkom. Mozog sa zamestná podvedomým nachádzaním riešení, ktoré súvisia s úspechom a s konštruktívnym prístupom.

Otázky pomáhajú hľadať riešenie

Obdobne je to s otázkami typu: Je to možné? Dokážem to? Podarí sa mi to? Mozog začne váhať, zapodieva sa možným neúspechom a na takýto výsledok orientuje hľadanie riešení. Namiesto toho sa môžeme spýtať: Ako je to možné? Čo môžem spraviť, aby som to dokázal/la? Ako by sa mi to mohlo podariť? Pri tejto formulácii mozog dostane informáciu, že možnosť existuje a má hľadať spôsob ako na to. To je sila podvedomia. Hoci nevieme aké je riešenie a či vôbec existuje, tým, že mozgu dávame informáciu, že riešenie existuje, bude ho podvedome hľadať.

Posilnite sebadôveru otázkami

Spôsob, akým si kladieme otázky nás môže veľmi posilniť. Správnymi pozitívnymi otázkami reálne aktivizujeme mozog, aby nachádzal riešenia, ktoré nám prinesú úžitok. Rovnako však môžeme negatívnymi otázkami oslabovať vieru v seba samých a podlamovať svoje sebavedomie. To platí aj pri kladení otázok iným ľuďom. Ak vám na niekom záleží a chcete mu pomôcť napredovať a posilňovať jeho sebadôveru, dbajte na to, aby ste sa ich pýtali pozitívne otázky. Skúste to napríklad na deťoch a uvidíte, ako úžasne to funguje. 🙂

Ak Ťa táto inšpirácia zaujala, mohla by sa Ti páčiť aj táto: Ako napĺňať svoje túžby

 

Zdieľajte :-)