• Žiadne produkty v košíku.

Neberme všetko osobne

Zuzana Aichová

Väčšina toho, čo nám ľudia povedia, nemá s nami nič spoločné.

 

Pri komunikácii s inými ľuďmi máme viacej možností – buď s nimi súhlasíme, alebo sa nás to nedotýka a necháme to tak, alebo ich slová vezmeme osobne. V poslednom prípade je to výsledkom toho, že vnímame činy či slová toho druhého ako urážku alebo výsmech. Ak veci vnímame osobne je, znamená to, že v prejave danej osoby cítime negatívny úmysel. Zvyčajne však to, čo druhí hovoria, nemá nič s našou osobou spoločné, ale súvisí to s ich vlastnými skúsenosťami, emóciami a vnímaním. Ak teda budeme brať slová či činy druhých osobne, často sa budeme cítiť dotknutí bezdôvodne.

Doprajte si odstup

Predtým, než vezmete nabudúce niečo osobne, skúste medzi vami a druhou osobou vytvoriť odstup. Zamyslite sa, čo je podstatou vašich pocitov. Spýtajte sa samých seba, čím sa vás ten druhý dotkol – spustili vo vás jeho slová či činy prebudenie neistoty, alebo vás skutočne chcel uraziť? Dokonca sa ho môžete priamo spýtať, ako to myslel. Nakoniec si skúste situáciu projektovať zo strany druhej osoby. Namiesto toho, aby ste jeho slová či konanie vnímali ako pravdivé alebo urážlivé, majte na pamäti, že všetko čo hovorí a robí, odráža predovšetkým to, čo prežíva on či ona a má málo spoločné s vašou osobou. Jeho/jej poznámky a prejavy v komunikácii s vami mohli byť v skutočnosti filtrom jeho/jej vlastných zážitkov.

 

Nedovoľte si podľahnúť sebaľútosti 

Keď si uvedomíte, že to, čo druhí hovoria a robia, nemusí mať zákonite s vami nič spoločné, prestanete veci brať osobne a nebude vás to urážať a zneisťovať. Je ľahké podľahnúť sebaľútosti a cítiť sa dotknuto, nedovoľte však, aby vnútorné pohnútky a prejavy iných ľudí ovplyvňovali vašu sebaúctu a sebadôveru. Jedine vy máte vplyv na váš vnútorný život. Je na vás, ako ovplyvníte vaše prežívanie a sebaistotu.

Posilniť sebaúctu a sebadôveru vám pomôžu naše kurzy osobného rozvoja. Naučia vás popasovať sa s negatívnymi emóciami. Vďaka jednoduchým a efektívnym metódam, ktoré kurzy sprostredkúvajú sa dopracujete k hlbšiemu sebapoznaniu a lepšie rozpoznáte svoje potreby a túžby. Prejsť na ponuku kurzov.

 

Zdieľajte :-)