• Žiadne produkty v košíku.

Päť minúť šťastia

Zuzana Aichová
Ak si každý deň vyhradíme čas pre šťastie, zmení nám to nielen deň, ale aj chemické procesy v našom mozgu.

Náročné tempo moderného života nás dokáže natoľko prevalcovať, až zabúdame byť šťastnými. Šťastie sa stáva niečím, o čo sa musíme usilovať a dokonca si na to vyhradiť i čas. Je to ťažko zaslúžená emócia. Dostaví sa len vtedy, keď nie sme v mysli zaťažení starosťami. V skutočnosti však absolútne šťastie nie je privilégiom len tých, ktorí starosti nepoznajú a majú dostatok času pre seba. Práve tí, ktorí sú pravidelne vystavení náročným výzvam, patria medzi najšťastnejších ľudí na svete. Naučili sa spraviť si čas a užívať si naplno úžasné a jednoduché podoby šťastia. Pestovať si šťastnú dušu nezaberie viac než päť minút denne. Výsledná radosť nebude spočiatku úplná, ale bude jedinečná a hlboká. Pripomenie nám, že dôvod na úsmev sa vždy nájde.

Silný pocit šťastia si dokážeme navodiť aj za päť minút. Hoci osamote, vychutnávaním vône obľúbenej šálky čaju, prácou v záhrade, ktorú si zveľaďujeme, snívaním s otvorenými očami, maľovaním či inou kreatívnou činnosťou, ktorá nás napĺňa, pocitom hlbokého prepojenia s niekým v rozhovore, spontánnym tancom v izbe na obľúbenú skladbu z rádia, úprimným smiechom, ktorý zdieľame s blízkym človekom, preplávaním na druhú stranu jazera či pozorovaním milovanej osoby v spánku. Podstatné je, rozpoznať, čo nás robí úprimne šťastnými. Ak totiž budeme robiť to, o čom sa nazdávame, že by nám malo priniesť pocit šťastia, našich päť minút nebude príliš úspešných. Ak si však doprajeme čokoľvek, nás skutočne robí šťastnými a pri čom sa cítime slobodní, tých päť minút zo 14 hodín bdelého času nám až neočakávane rozžiari životy.

Práve vo chvíľach, keď nemáme vôbec čas, aby sme sa oddali príjemnej a radosť prinášajúcej činnosti, sa potrebujeme najviac uvoľniť. Ak zo šťastia spravíme našu prioritu, bude čoraz ľahšie nájsť si každý deň päť minút na splynutie s činnosťou, ktorá nás inšpiruje a napĺňa pocitom povznesenia. Časom sa „prestávky pre šťastie“ stanú neodmysliteľnou súčasťou našej dennej rutiny. Na začiatok je dobré začať s niečím, čo poznáme a vieme, že nám prinesie radosť. Postupne sa spontánne pridajú i nové veci, ktorými vyplníme päť minút šťastia, až napokon dosiahneme stav, keď bude ľahké kedykoľvek vytiahnuť z mentálneho šuplíka čosi, čo nám prinesie slnko do života.

Zuzana Aichová

Zdieľajte :-)